Öğrenciler İçin Sadece Temizlikçi Bir Kadındı. Ama Profesörün Söyledikleri Gerçeği Ortaya Çıkardı

Öğretmenlik mesleği belki de en kutsal mesleklerden birisidir. Çünkü öğretmenler hem toplumun bireylerini yetiştirmekte hem de geleceği yetiştirdikleri öğrencilerle şekillendirmektedirler. Bu yüzden öğretmenler bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluklarını yerine getirmelilerdir. Fakat maalesef dünya genelinde her öğretmen bu bilince sahip değil. Biz de bugün sizlere İtalya’daki bir okuldan bahsedeceğiz. Bu okulda çalışan temizlik görevlisi cesareti ve inancıyla, herkesin öğretmen olamayacağını bir kez daha göstermiştir.

Barbara Nasso adındaki temizlik görevlisi Roma’da bir anaokulunda çalışmaktadır. Barbara Nasso’yu dünya genelinde üne kavuşturan şey ise okulda çocuklara karşı yapılan şiddete karşı durmuş ve bununla mücadele etmiş olmasıdır. İşe başladıktan bir süre sonra anaokulunda bir öğretmenin çocuklara hatta engelli çocuklara şiddet uyguladığını fark eden Nasso elbette bu durum karşısında sessiz kalmamıştır. Şubat 2013’de şiddeti polise ihbar eden kadın soruşturma açılmasını sağlamıştır.
Soruşturmanın sonunda ise şiddet uygulayan öğretmen ve okul müdürü tutuklanmıştır. Nasso ise yaptığı açıklamalarda şahit olduğu şiddeti şu şekilde açıklamıştır : İlk olarak o öğretmeni engelli bir çocuğa tokat atarken gördüm. Daha sonraları ise aynı öğretmen bu sefer başka çocuklara da tokat atıyordu. Hatta kimi zaman büyük çocukların, küçükleri susturmaları için onları dövmelerini istiyordu. Bunun yanında çocuklara misilleme nasıl yapılır onu öğretip, birbirlerine şiddet uygularken onları izliyordu. Çocukların gözyaşlarına ve düştükleri acı duruma daha fazla dayanamadım ve öğretmenle konuşmaya karar verdim. Ancak öğretmen her şeyi inkar edip, yaptıklarına devam edince ben de çareyi polise şikayet etmekte buldum. Zaten okul müdürü de benden yana değil de öğretmenden yana oldu demiştir.
Cesur temizlik görevlisi ise öğretmenin çocuklara karşı uyguladığı şiddeti ve hakaretleri delil olması için kameraya kaydetmiştir. Polislere delille giderek çocuk şiddetine daha hızlı bir şekilde son verilmesini sağlayabilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir