Kuzey Kutbu’na 7 yıl Boyunca Bir Kamera Taktılar, Kameraya Bu Korkutucu Görüntü Yakalandı


-2
-2 points

Küresel ısınma, dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir ve başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda meydana gelir. Günümüzde gelinen noktada iklimbilimciler küresel ısınma konusunda hemfikirdirler. Peki ama dünyamızın sonunu getireceği düşünülen küresel ısınmaya neden olan sera etkisi nedir?

Sera etkisi atmosferin stratosfer katmanındaki gazlar ve su buharıdır ve bunlar sera etkisi yaratarak dünyanın ısı dengesini korumaktadır. Güneşten gelen zararlı ışınları ve ısının bir kısmını yansıtarak uzaya gönderen bu katmandan aynı zamanda geçen ışınlar yer kabuğunu ısıtır ve ısınan hava tekrar yükselerek stratosferdeki sera gazları sayesinde atmosferde kalır.
Petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtların yanması sonucu atmosfere karbondioksit, metan ve azot oksitleri gibi zehirli gazlar yayılır. Bu gazlar atmosferdeki sera gazlarının artmasına neden olur. Bu nedenle zarar gören doğal sistem güneşten gelen ışınları daha fazla geçirerek yeryüzünün daha fazla ısınmasına neden olur. Ayrıca yer kabuğundan yansıyan ısının tekrar atmosfer dışına çıkmasını engelleyerek sera etkisinin artmasına neden olur. Sere etkisi de dünya sıcaklık ortalamalarını artırarak küresel ısınmaya neden olur.

Like it? Share with your friends!

-2
-2 points
memo

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir