Dünyanın En Büyük Uzuvlu İnsanları, DÜNYANIN EN UZUN VÜCUT PARÇALARI


1
1 point

İnsanlar dünyaya farklı şekil ve boylarda gelirler. Kimileri uzunken kimileri kısadır. Aynı zamanda bazı kişiler ortalamanın üzerinde büyük vücut uzuvlarına sahiptirler. Biz de bugün sizlere dünyanın en büyük vücut uzuvlarına sahip insanlardan bahsedeceğiz. Eğer hazırsanız vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

1. Adrianne Lewis :

Yazımızın ilk sırasında uzun diliyle Adrianne Lewis var. Uzun dili sayesinde yüzünün hemen hemen her yerine değebilen Lewis aynı zamanda dirseğine de değebiliyor. 2015 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en uzun diline sahip insanı olmak için başvuru yapan Lewis’ın aynı zamanda kendi YouTube kanalı da bulunuyor. Youtube başta olmak üzere sosyal medya hesaplarında diliyle yaptığı ilginç şeyleri paylaşıyor.

2. Kristina Rei :

 Kristina Rei adındaki kadın, animasyon karakter Jessica Rabbit’e olan benzerliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Dudaklarına 100’den fazla silikon enjekte ettiren Rei, günümüzde dünyanın en büyük dudaklarına sahip kadını. Halinden gayet memnun görünen kadın dudaklarına silikon yaptırmaktan vazgeçecek gibi de durmuyor.

3. Svetlana Pankratova :

 Svetlana Pankratova adındaki bu kadın ise dünyanın en uzun bacaklı kadını. Svetlana’nın bacak uzunluğu tam 1.32 santimetre. 36 yaşındaki kadın, bir basketbol oyuncusu aynı zamanda. 1.95 santimlik boyuyla, nereye gitse her zaman ilgi odağı oluyor. Dünyanın en uzun bacaklı kadını olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Pankratova, en çok uçağa bindiğinde bacaklarını sığdıramadığı için sıkıntı yaşadığını söylüyor.

4. Sidney V. Smith :

İnce ve uzun boyna sahip olmak her kadının hayalidir. Fakat Sidney Smith adındaki kadın işi biraz abartmış. Kamboçyalı kabilelerden ve çok sevdiği zürafalardan etkilenen kadın dünyanın en uzun boynuna sahip olmak için elinden geleni yapıyor. Hatta asırlık bir geleneği daha hızlı sonuç almak çok yanlış şekilde bile kullanıyor. 2011 yılında boynunu uzatmak için çalışmalara başlayan kadının boynu şimdilerde yaklaşık 28 cm. Ama bununla da yetinmeyen kadın hala bu özel halkaları kullanıyor.

5. Fu Wengui :

Dünyanın en uzun boynuna sahip bir diğer kişi ise Fu Wengui adındaki 15 yaşındaki Çinli genç. Normal bir insanın aksine 7 boyun omuru yerine 10 boyun omuruna sahip olan Fu, bu nedenle uzun bir boyna sahip. Ancak o Sidney’den farklı olarak uzun boynundan hiç de memnun değil.  Hem yürümesini olumsuz etkileyen hem de sinir yapısında zorlamalara neden olan bu rahatsızlık gencin ağrılar yaşamasına neden oluyormuş. Herkes gibi bir boyna sahip olmak istediğini söyleyen Fu ameliyat masraflarını karşılayacak bir yardımsever arayışında. Umarız bir an evvel sağlığına ve istediği görünüşe kavuşur.

6. Francisco Domingo Joaquim :

Sırada dünyanın en büyük ağzına sahip insanı Francisco Domingo Joaquim var. 17 cm büyüklüğünde ağza sahip olan bu adam görenleri tek kelimeyle şaşırtıyor. Francisco ağzına kola kutusundan soda şişesine hatta cüzdana kadar daha birçok şey sığdırabiliyormuş. Dünyanın en büyük ağızlı adamı olarak Guinnes rekorlar kitabına giren Francisco’yu görenler anne karnında biraz daha kalsa tamamen ağız olarak dünyaya gelirmiş diye düşünüyorlar.

7. Mehmet Ozyurek :

Artvinli Mehmet Özyürek dünyanın en uzun burunlu insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmış. 1997 yılında Rize’de yerel bir televizyon kanalının düzenlediği en uzun burun yarışmasında birinci olan Mehmet Özyürek 88 cm uzunluğunda burna sahip. Aynı televizyon kanalının düzenlediği 3 yarışmada da birinci olan Mehmet Özyürek daha sonra Guinness Rekorlar Kitabına başvurmuş. Özyürek’in başvurusunu inceleyen Guiness Rekorlar Kitabı ekibi daha sonra Türkiye’ye gelmiş ve Mehmet Özyürek’i dünyanın en uzun burunlu insanı olarak kitaba kaydetmişlerdir.

8. Matthew Mcgrory :

Eğer şu ana kadar bahsettiklerimiz sizi yeteri kadar şaşırtmadıysa, dünyanın en uzun ayak parmağına sahip insanı olan Matthew Mcgrory sizi çok şaşırtacak. Yaklaşık 13 santimetre uzunluğunda ayak parmaklarına sahip olan Matthew’in boyu ise 2 metre 13 santimetre. Fil hastalığı nedeniyle büyük ayak parmaklarına sahip olan Matthew, aynı zamanda başarılı bir aktör. Rol aldığı film ve dizilerde genellikle dev ve büyük karakterleri canlandıran uzun adam maalesef 2005 yılında 32 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

9. Annie Hawkins Turner :

 Şimdi ise dünyanın en büyük göğüslü kadınıyla tanışacaksınız. Özellikle son yıllarda büyük göğüslere sahip olmak büyük bir trend. Çok sayıda kadın gerekli imkanları sağladıktan sonra bıçak altına yatıp göğüslerini büyütüyorlar. Ancak biz size dünyanın en büyük doğal göğüslü kadınından bahsedeceğiz. 102 göğüs ölçüleriyle Hawkins Guinness rekorlar kitabına en büyük doğal göğüslü kadını olarak girmeyi başarmış. 52 yaşındaki kadın her biri 25 kg ağırlığında olan göğüslerinin henüz 9 yaşındayken büyümeye başladığını dile getirmiş.

10. Brahim Takioullah :

 Dünyanın en uzun erkeklerinden biri olan Brahim, aynı zamanda dünyanın en büyük ayaklarına da sahip. Öyle ki bu uzun adamın sağ ayağı 37,5 santimetreyken sol ayağı da 38 santimetre. Fas doğumlu olan Brahim günümüzde ise Fransa, Paris’te yaşıyor. Son olarak Brahim, Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en uzun ayaklı insanı olarak girmeyi başarmış.

11. You Jianxia :

Uzun kirpikler de beğenilen bir özelliktir. Fakat Çin’de yaşayan bu kadının uzun kirpikleri için herkes aynı şeyi söylemeyebilir. 12.4 cm uzunluğunda kirpiklere sahip olan You adındaki kadın upuzun kirpikleriyle Guinnes Rekorlar kitabına girmiş. 1968 yılında doğan You’nun kirpiklerinin geçmişi yıllar öncesine dayanmıyor. Çünkü kirpikleri 2013 yılında bir anda uzamaya başlamış. Kirpiklerinin uzamasının nedeni ise hala bilinmiyor. Uzun kirpiklerinden asla rahatsızlık duymayan kadın kirpiklerinin kendisine bahşedilmiş özel bir şey olduğunu düşünerek onları kesmiyor.

12. Jeff Dabe :

Dünyanın en uzun bileklerine sahip insanıyla tanışmaya hazır mısınız? Bilek güreşi yarışlarının bilinen ismi olan 52 yaşındaki Jeff Dabe dünyanın en büyük ellerine sahip. 80’li yıllardan beri bilek güreşiyle ilgilenen Dabe’in elleri korkutucu derecede büyük ve tüm dünyada yaşayan Temel Reis olarak biliniyor. Doğuştan bu kadar büyük ellere sahip olan Dabe birçok yarışmada rakiplerinin bileğini ve kollarını kırmış. Yaklaşık 50 cm’i bulan elleriyle Dabe’in bir diğer lakabı ise kemikkıran ve bu lakabını sonuna kadar hak ediyor. Öyle değil mi?

13. Ayanna William :

70 santimetre uzunluğunda tırnaklarınız olsun ister miydiniz? Muhtemelen birçoğunuzun cevabı hayır olacak. Ancak 60 yaşındaki Ayanna Williams bu konuda bir istisna. Çünkü o 23 yıldır tırnaklarını kesmiyor ve en sonunda da tırnakları 70 santimetreye ulaşınca Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmış. Williams’ın sıra dışı uzunluktaki tırnaklarını gören çoğu insanın en merak ettiği sorular ise Amerikalı kadının bu tırnaklarla nasıl araba kullandığı ve tuvalete gittiğidir. Williams ise uzun tırnaklarıyla tuvalete gitmenin ve araba kullanmanın zor olduğunu ancak imkansız olmadığını söylüyor.

14. Mandy Sellars :

Sıradaki sıra dışı kadının ise büyük bir bacağı var. 1975 yılında dünyaya gelen Mandy Sellars’ın bacakları doğduğunda normal bir yenidoğan bebeğin bacaklarından yaklaşık 5 kat daha büyükmüş. Doktorlar Mandy’nin yürüyemeyeceğini düşünürken o herkesi şaşırtarak yürümeyi başarmış. 7 milyarda görülen bir hastalığa sahip olan Mandy bu rahatsızlığa sahip dünyadaki tek insan. Hiçbir tedavisi olmayan bu hastalıkta bacaklar sürekli büyüyor. Hatta 41 yaşında 107 kiloya ulaşan Mandy’nin bir bacağı kesilmiş olmasına rağmen kesilen yerden bacak bir kez daha büyümeye başlamış.

15. Radhakant Bajpai :

 Radhakant adındaki Hintli adam ise listemize uzun kulak kıllarıyla giriyor. Dünyanın en uzun kulak kıllarına sahip olan Radhakant Bajpai, bu rekorunu Guinness Rekorlar Kitabı’na sokmak için başvuru yapmış. İki kulağındaki kılların uzunluğu 25 santimi bulan Hintli Bajpai, kılların kırılmaması için özel bakım yapıyor. Tanrının kendisine böyle özel bir fırsat tanığınını belirten Bajpai, ‘Tanrı bana çok özelmişim muamelesi yapıyor’ demiş.

16. Asha Mandela :

En uzun boyun, en uzun bacak, dil, kirpik derken sırada dünyanın en uzun saçları var. Guinness Rekorlar Kitabına dünyanın en uzun rasta saçlarına sahip olan insanı ünvanıyla giren Asha Mandela’nın saçının uzunluğu 16.7 m, ağırlığı ise 19 kilogramdır. 25 yıldır saçını doktorların ısrarları üzerine bile kestirmeyen kadın saçlarını kestirince zombiye dönüşeceğini düşünmekte.

17. Mikel Ruffinelli :

Los Angelas’da yaşayan 4 çocuk annesi Mikel ise 245 cm genişliğindeki kalçalarıyla Guinness Rekorlar Kitabına dünyanın en uzun kalçalarına sahip kadın unvanıyla girmeyi başarmış. Mikel uçağa bindiği zaman iki koltukta otursa da, sokakta yürürken alay edilse de vücudundan memnun olduğunu ve zayıflamak istemediğini söylüyor.  Ayrıca bu konuda Mikel’in en büyük destekçisi eşi ve çocukları.

18. Supatra Sasuphan :

Supatra Sasıphan adındaki bu genç kız ise çok nadir görülen Ambras Sendromu veya Kurtadam Sendromu diye bilinen bir hastalıktan muzdarip. Dünyada sadece 50 kişide görülen rahatsızlığın maalesef bir tedavisi yok. Küçükken lazer tedavilerle kıllarından kurtulmaya çalışan genç kız sonuç alamayınca kıllarıyla beraber yaşamaya alışmış. Bedenindeki aşırı kıllardan dolayı Guiness Rekorlar Kitabı bile giren Sasuphan şimdilerde 18 yaşında ve kendiyle barışık bir genç kız.
Peki yazımızda bahsettiğimiz büyük vücut uzuvlarına sahip insanlardan en çok hangisi sizi şaşırttı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.


Like it? Share with your friends!

1
1 point
memo

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir