Asla Ölmeyen 7 Hayvan | 7 Dünyadaki Ölümsüz Türler


2
2 points

Ölümsüz hayvan nedir? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Muhtemelen birçoğunuz bunun mümkün olamayacağını düşünüyordur. Ancak ölümsüz hayvanlardan bahsedeceğimiz videomuz sizi ölümsüz hayvanların varlığı konusunda ikna edecek. Gelin vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

1. Ölümsüz Denizanası :

Listemizin ilk sırasında Ölümsüz denizanası var. Ölümsüz denizanaları strese veya yaralanmaya maruz kaldığında erken durumuna geri dönebilen çok eşsiz bir denizanası türüdür. Bu onların biyolojik olarak ölümsüz oldukları anlamına gelmektedir. Ancak pratikte sonsuza kadar yaşamazlar ve diğer hayvanlar gibi yaralanır ve yenilirler. Aslında ölümsüz denizanası türü yaşlanma sürecini tersine çevirerek ölümü aldatmanın bir yolunu bulmuş canlılardır.

2. Sürekli Büyüyen Istakozlar :

Bilim dünyasında bu kırmızı okyanus sakinlerinin biyolojik olarak ölümsüz hayvanlar olup olmadığına dair bir tartışma vardır. Yaygın ölüm nedeni yaşlılık değil hastalık olan ıstakozlar diğer hayvanların aksine ölene kadar büyür ve ürerler. Newfoundland kıyılarında bulunan 140 yaşında olduğu tahmin edilen ıstakoz ise onların ölümsüz hayvanlar olduğunu düşünmemizi sağlamıştır. Çünkü bilinen çoğu ıstakoz genelde 30-50 yıl yaşamaktadır. Son bulunan 140 yaşındaki ıstakoz ise çoğu bilim insanın aklında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur.

3. Su Ayıları :

Sırada dünyanın en dayanıklı canlısı tardigrad ya da daha yaygın ismiyle su ayısı var. Vücudu tırtıla benzeyen ama sekiz bacağı bulunan su ayılarının O harfi şeklinde ağızları bulunmaktadır. Su ayılarının yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. Bilim insanları, 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayılarının uzayda dahi hayatta kalabileceğini söylüyorlar. Susuz kalsalar da günlerce yaşamaya devam eden su ayıları atmosferin dışında 12 gün boyunca hayatta kalabilmişlerdir. Su ayısının bir diğer özelliği ise radyasyona karşı dayanıklılığı ve su ayılarının dünya üzerindeki yaşamı neredeyse tamamen sonlandırabilecek büyüklükteki kozmik felaketlerden dahi sağ çıkabileceği ifade ediliyor. Tüm bu özellikler ise su ayılarını ölümsüz kılıyor.


Like it? Share with your friends!

2
2 points
memo

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir