6 En İnanılmaz Terkedilmiş Tren (Terkedilmiş Teknoloji)

Tüm trenlerin bir başlangıç noktası ve bir de son durağı vardır. Son durağa ulaştıklarında ise geri başlangıç noktalarına geri dönerler. Ancak bu durum bazı trenler için artık geçerli değildir. Çünkü kimi zaman trenlere son çağrı yapılır ve onlar doğaya ve zamana terk edilirler. Biz de bugün sizlere çeşitli sebeplerle terk edilmiş inanılmaz trenlerden bahsedeceğiz.

1. Rusya Perm Bölgesi :

Doğası ve manzarasıyla herkesi kendine hayran bırakan Rusya’nın Perm bölgesinde, doğayla zıt bir şekilde hiç de doğal olmayan bir ayrıntı mevcut. Bu ayrıntı yemyeşil ormanların arasında terk edilmiş buharlı bir tren. 2. dünya savaşında kömür taşımak için kullanılan tren savaş bitince kendi kaderine terk edilmiş. Tren yıllar içinde doğayla bütünleşmiş ve aynı zamanda paslaşmış. Geçtiğimiz günlerde ise terk edilmiş trenin bir kısmı yenilenerek bir müzeye götürülmüş. Trenin kalan kısmı ise hala ağaçların içinde paslanmaya devam ederek doğayla yavaş yavaş bütünleşiyor.

2. Ahılkelek, Gürcistan :

Bazı trenler ise artık emekli olmaları gerektiği için terk edilmektedirler. Bu terk edilen trenlerin vagonları ise çeşitli şekillerde tekrardan kullanılmaktadır. Buna örnek verecek olursak Gürcistan’daki bu sıra dışı köprüyü verebiliriz. Gürcistan’ın Ahılkelek şehrinde tren vagonundan köprü yapılmış. Bunun dışında bölge halkı buradaki tren hatlarının iptal edilmesinden sonra küçüklü büyüklü vagonları ev ve dükkan olarak kullanıyorlarmış. Ancak köprü haline getirilen bu tren vagonu kesinlikle eşine benzerine az rastlanır bir örnek olmuş. Öyle değil mi?

3. Eurostar Treni, Fransa :

Kaderine ve çürümeye terk edilen trenler sadece eski trenler değil. Aynı zamanda yüksek hızlı trenler de çürümeye terk edilebilirler. Tıpkı Fransa’daki Eurostar adındaki bu tren gibi. Bir zamanlar Paris ile Londra arasında yolcu taşıyan yüksek hızlı trenin şimdilerde camları kırık, bagaj rafları koltukların üstünde ve dışı grafiti ile kaplanmış vaziyette. Trenin neden demiryolu müzesine verilmediği ise büyük merak konusu. Bir zamanlar tereyağlı kruvasan ve bardak kahve servis edilen restoran vagonu ise artık bir korku filmi sahnelerini andırıyor. Terk edilmiş vaziyette olan Eurostar treni ikisi restoran olmak üzere toplam 13 vagondan oluşuyor. Kısaca terk edilmiş yüksek hızlı trenin son hali görenleri hayrete düşürecek cinsten.

4. Orient Express (Şark Ekspresi) :

Sırada  1883 – 1977 yılları arasında da Paris İstanbul arasında sefer yapmış olan dünyanın en lüks trenlerinden biri olan Şark Ekspresi var. Maalesef bu lüks trenin sonu da diğerlerinden farksız olmamış. 1883’de seferlerine başlayan Şark Ekspresi’ne dönemin saygın kişileri binmiş. 4 yıl süren 1. dünya savaşı sırasında ise Şark Ekspresi seferleri yapılamamış ve tren istasyonda kalmış. Savaş sonrasında tekrar kullanılmayan bu lüks trenin son hali ise görenleri epey şaşırtıyor. Çünkü paslanan ve yıpranan trenin bir zamanlar dünyanın en lüks treni olduğuna inanmak oldukça zor öyle değil mi?

5. Bennie Railplane :

Bu sefer sadece tren değil trenle birlikte fikir ve planlar da kaderine terk edilmiş. İlk olarak Bennie Railplane, George Bennie tarafından icat edilmiş, bir pervane yolu ile bir üst ray boyunca hareket eden bir demiryolu taşıma şekliydi. Diğer klasik trenlerden daha hızlı ve etkili bir taşıma şekli olacağı düşünülen Railplane maalesef tam olarak hayata geçirilememiştir. Bunun nedeni ise Bennie’nin bu devrimsel ulaştırma sistemini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu finansal desteği alamamasıdır. Bunun sonucunda prototip railplane 1956 yılında bir hurdacıya satılıncaya kadar bir tarlada çürümeye bırakılmıştır.

6. Jet Motorlu Tren :

1960’ların sonu ve 1970’lerin başında yüksek hızlı demiryolu taşımacılığı için yapılan deneyler içerisinde en ilginç fikirlerden birisi Sovyet mühendisleri tarafından geliştirilen bu jet motorlu trendi. Yüksek hızlı tren araştırmaları için sadece bir elin parmakları kadar jet treni üretildi. Sovyet jet treninin hedeflenen hızı saatte 360 kilometreydi. Denemelerde, standart Sovyet demiryolu hattı üzerinde 250 kilometrelik rekor hıza ulaştı ve bu o dönem için yeterliydi. Ancak projeye daha sonra jet motorlarının, jet uçaklarındaki motorlarla kıyaslandığında çok fazla yakıt harcamaları nedeniyle son verildi. Araştırmanın sonlandırılmasının ardından trenler kendi kaderlerine çürümeye terk edildi. Hatta bu trenlerin son örneğinin yol olduğu düşünülüyordu. Fakat yakın zamanda Kalininsky fabrikasında kaderine terk edilmiş halde bu son jet motorlu tren bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir